Zváračka by nemala chýbať v dielni každého domáceho kutila alebo profesionála. Je skvelým pomocníkom v situáciách, kedy je potrebné spojiť taviteľné materiály napevno zvarom. Na trhu je mnoho zváračiek, ako profesionálnych, tak aj pre hobby zváranie. Viac informácií

Pre začiatok je pri jej výbere potrebné určiť si, na čo bude využívaná a aké sú zručnosti a skúsenosti majstra, ktorý s ňou bude narábať.

Rozdelenie zváračiek, zváracie invertory

Podľa spôsobu zvárania delíme zváračky na tri skupiny:
- MMA zváračky = ide o najjednoduchší spôsob zvárania za použitia obaľovaných elektród. Zdrojom zváračky môže byť striedavý (trafozváračky) alebo jednosmerný (invertory) prúd. MMA zváračky sú pre nízku hmotnosť jednoduché na manipuláciu aj na údržbu. Tento druh zvárania je vhodný na zváranie ocele.
- MIG/MAG zváračky (hovorovo na CO2 zváračky) = je najčastejšie využívaným spôsobom zvárania pre jeho rýchlosť. Ide o zváranie v ochrannej atmosfére, kde sa prídavný materiál taví elektrickým oblúkom. Pri tomto spôsobe je potrebná plynová fľaša s ochranným plynom. MIG/MAG zváranie je ideálne na zváranie tenkých plechov.
- TIG zváračky = zváranie pomocou zapáleného elektrického oblúka udržiavaného medzi neroztaviteľnou volfrámovou elektródou a zváraným materiálom. Ide o najnáročnejší spôsob zvárania, avšak výsledok poteší každého, kto si potrpí na detaily. TIG zváranie je vhodné na zváranie ocele, hliníka, niklu či titánu.

Nezabudnite na príslušenstvo

Po výbere zváračky venujte pozornosť aj tomu, čo k nej určite nesmie chýbať:
- príslušenstvo, akým sú napríklad zváracie káble a kliešte, rýchlospojky, zemniace svorky či praktické zváracie stoly
- prídavný materiál, a to elektródy, drôty, tyče atď.
- ochranné pomôcky, napríklad rukavice, ochranné okuliare, zváračský odev, štít a mnohé ďalšie
- V prípade potreby aj náhradné diely

NÁŠ TIP: Nie ste si istý, ktorá zváračka je pre vás tá najvhodnejšia? Pripravili sme vám krátkeho sprievodcu výberom. Ak by vám ani ten výber neuľahčil a potrebujete sa poradiť s odborníkmi, zváračku si prehliadnuť či vyskúšať, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať alebo navštíviť v našej predajni.

Na zváračky, ktoré si u nás zakúpite sa vzťahuje ako záručný, tak aj pozáručný servis.