Strojné závitníky sú nástroje používané na vytváranie závitov do kovových a iných materiálov na ich povrchu. Tieto závity sa používajú na spojovanie dvoch dielcov alebo na umiestnenie matice na šróbovacie čapy. Strojné závitníky sa rozdeľujú do dvoch hlavných kategórií: závitníky pre všeobecné použitie a závitníky pre špeciálne použitie. Viac informácií

Závitníky pre všeobecné použitie sú navrhnuté tak, aby mohli vytvárať závity na širokom spektre materiálov, vrátane kovov a ďalších materiálov. Tieto závitníky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a závitových dĺžkach a sú vhodné pre širokú škálu aplikácií. Závitníky môžeme rozdeliť na základe ich použitia:

- Závitníky do prechodnej diery: tieto závitníky sa používajú v prípade, že potrebujete urobiť závit do otvoru, ktorý prechádza celou hrúbkou materiálu.
- Závitníky do slepej diery: závitníky využijete ak potrebujete urobiť závit do otvoru, ktorý neprechádza celou hrúbkou materiálu ale je v ňom ukončený.
- Kombinované závitníky: takéto závitníky sú vrtákom a závotníkom zároveň. Možete nimi na jeden raz vyvŕtať otvor a hneď v ňom vytvoriť závit, čo je praktické. Závitníky pre špeciálne použitie sú navrhnuté pre špecifické.