Pri zváraní je výber zváracieho plynu kľúčovým faktorom pre dosiahnutie zvaru požadovanej kvality. Medzi zváracími plynmi majú svoje nezastupiteľné miesto aj aktívne plyny, teda plyny pre MIG/MAG zváračky, známe aj ako zváračky na zváranie (céočkou) CO2. Ak by vás zaujímalo ako zvárať s CO2 zváračkou, tu sme o to písali viac.

V tomto blogu sa pozrieme na často využívané aktívne plyny, teda na plynovú zmes argónu 82% oxidom uhličitým + 18% (CO2) známy aj ako Argónmix a samostatný plyn CO2. Preskúmame ich rozdiely a výhody, ktoré Vám môžu pomôcť pri vybratí toho správne plynu.

Výhody aktívnych plynov na zváranie:

Aktívne plyny majú niekoľko výhod, ktoré ich robia obľúbenou voľbou pri zváraní:

  • Ochrana pred oxidáciou: Aktívne plyny reagujú s povrchom taveniny a poskytujú dodatočnú ochranu pred oxidáciou. Tým sa minimalizuje tvorba nedokonalostí a zlepšuje kvalita zvaru.
  • Zlepšené tavenie a penetrácia: Aktívne plyny, ako CO2, majú vplyv na charakteristiku oblúka a tavenie základného materiálu. Poskytujú zlepšenú penetráciu a umožňujú lepšie zvarovanie hrubších materiálov.
  • Všeobecná použiteľnosť: Aktívne plyny sa používajú na zváranie rôznych materiálov, vrátane ocelí, nehrdzavejúcej ocele a ľahkých kovov.

Rozdiely medzi aktívnymi plynmi:

Oxid uhličitý (CO2): CO2 je veľmi bežný aktívny plyn používaný pri zváraní. Jeho hlavnou výhodou je, že reaguje s povrchom taveniny a poskytuje dodatočnú ochranu pred oxidáciou. Taktiež má vplyv na charakteristiku oblúka, čo ovplyvňuje tavenie základného materiálu. CO2 je často používaný pri zváraní železa a ocelí.

Zmesi argónu s oxidom uhličitým: Zmesi argónu s malým podielom CO2, (najčastejší podiel 18%) sa taktiež používajú na zváranie železa a ocelí. Navyše zmes je vhodná na zváranie nehrdzavejúcej ocele a niektorých ľahkých kovov. Tieto zmesi kombinujú výhody inertného plynu (argónu) a aktívneho plynu (CO2). Argón zaisťuje stabilný oblúk a minimalizuje oxidáciu, zatiaľ čo CO2 poskytuje lepšiu penetráciu a zlepšuje tavenie.

Pre čím zrozumiteľnejšie predstavenie rozdielov medzi týmito plynmi sme pre Vás pripravili nasledovnú infografiku:


Odporúčanie pre zvárací plyn:

Na základe ukázaných výhod a rozdielov môžeme konštatovať, že sú oba plyny sú na dobré na MIG/MAG zváranie. Ak by sme mali odpovedať na otázku, ktorý plyn je lepší na zváranie, odpoveď by padla na Argónmix, teda zmes Argónu a CO2. Táto zmes poskytuje viacero výhod ako využitie inertného plynu (stabilný oblúk, minimalizácia oxidácie) a aktívneho plynu (lepšia penetrácia, zlepšené tavenie). Argónmix je vyniká pri nehrdzavejúcej oceli a niektorých ľahkých kovov.

Celkovo môžeme povedať, že zváranie zmesou argónmixu je prémiové zváranie, čo nám potvrdzujú samotní zvárači, od kutilov až po profesionálov. Ak by ste mali záujem o prémiový zvárací set, určite sa pozrite na našu ponuku premiových setov:

Každopádne, ak by ste sa rozhodli pre zváranie s CO2 alebo zmes Argónu s CO2, robíte robíte dobre. Oba plyny spĺňajú všetky potrebné kritéria na to, aby ste dosiahli kvalitné zvary s dostatočne pohodlnými podmienkami pre prácu.

Veríme, že sme Vám aspoň trochu pomohli priblížiť rozdiely medzi týmito plynmi. Ak okrem toho váhate pri výbere zváračky, prečítajte si tipy na to, ako postupovať pri výbere zváračky: Ako vybrať zváračku

Zváraniu zdar!