Výber správnej samostmievacej zváracej kukly je veľmi dôležitý z pohľadu bezpečnosti a pohodlia pri zváraní. Nižšie Vám chceme ponúknuť niekoľko faktorov a pohľadov, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere samostmievacej zváracej kukly:

  1. Ochrana pred iskrami: Hlavným účelom zváracej kukly je chrániť Vás pred iskrami, tepelnými účinkami a svetlom, ktoré vychádza z procesu zvárania.
  2. Veľkosť a komfort: Zváracia kukla by vám mala dobre priľnúť na hlavu, aby bola celá vaša tvár v bezpečí. Mali by ste si preto vybrať kuklu, ktorá vám sedí dobre a neprepadáva.
  3. Váha: Zváracie kukly môžu byť často ťažké, preto je dôležité, aby ste si vybrali kuklu s nízkou hmotnosťou, ktorá bude pohodlná na nosenie pri práci
  4. Optická kvalita: Ak budete zvárať v tmavších priestoroch alebo budete potrebovať vidieť do detailov, mali by ste zvážiť kuklu s dostatočne vysokou optickou kvalitou.
  5. Cena: Zváracie kukly sa pohybujú v rôznych cenových kategóriách, preto je dôležité určiť si rozpočet a vybrať kuklu, ktorá poskytuje správnu ochranu a komfort za rozumnú cenu.

Výber správnej zváracej kukly môže byť časovo náročný proces, ale s týmito faktormi na zváženie by ste mali byť schopní vybrať kuklu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám. V závislosti od vašich potrieb sme taktiež pripravili krátke odporúčania podľa toho, akú samostmievaciu kuklu hľadáte:

Stačila by mi základná (hobby) samostmievacia kukla

Ak zvárate sporadicky prípadne raz za čas potrebujete niečo zvariť a stačí vám základná samostmievacia zváracia kukla, asi by nedávalo zmysel, aby ste kupovali kuklu za 200 €. Ak zvažujete hobby kuklu, odporúčame si pozrieť aj samostmievaciu zváraciu kuklu Panter, ktorá je ako ušitá podľa vyššie spomínaných kritérií. Samostmievacia kukla Panter má dva senzory, trochu menší, ale stále dostatočne široký priezor a viete si na nej nastaviť parametre ako: stmavenie (DIN) oneskorenie (Delay) a citlivosť (Sensitivity). V kukle sa taktiež vymieňa lítiová batéria CR 2032, takže sa nemusíte obávať, že by išlo o jednorázovú zváraciu kuklu. Samostmievacie kukly na doma začínajú cenovo približne od 40 €. 

Kukla Panter

Zlatá stredná cesta je pre mňa

V prípade, že by ste chceli kvalitnejšiu samostmievaciu zváraciu kuklu, ako sa hovorí zlatú strednú cestu, určite by sme odporučili popremýšľať nad samostmievacou kuklou Spectra Most. Z našej skúsenosti môžeme povedať, že si túto kuklu dokonca vyberajú aj profíci. Kukla ponúka výborný pomer ceny/kvality kombináciou už vyššej úrovne bezpečnosti, prevedenia a komfortu. Samostmievacia kukla Spectra je tzv. bestseller v strednej triede. Silné stránky kukly sú napríklad optická trieda 1/1/1/1 alebo väčší priezor 100 x 65mm. Kukla má už štyri senzory, čo zabezpečujú citlivejšie reakcie a vyššiu ochranu očí pri rôznych polohách. V kukle sa vymieňa lítiová batéria CR 2450. Samostmievacie kukly v strednej triede sa pohybujú cenovo 90 € - 130 €.

Kukla Spectra

Som profesionál a hľadám profi samostmievaciu kuklu

Ak ste profesionál a zvárate niekoľko hodín denne, nedáva zmysel robiť kompromisy v kvalite. Ako sa hovorí, zdravie má človek len jedno a preto si ho treba vážiť. Ak v práci zvárate v rôznych polohách a ocenili by ste preto veľký priezor, odporúčame by sme kuklu Kowax KWX820arc, ktorá ma jeden z najväčších priezorov na trhu. 

Ak často pri práci brúsite, odporúčame s výklopnými brusnými štítmi, ktoré sú veľmi praktické. Medzi takéto kukly patrí aj kukla Raptor značky MOST. Najvyššou ochranou nielen očí, ale aj dýchania sú samostmievacie kukly s odsávaním ako napríklad WELD RAPTOR AIR. Táto kukla vyniká veľkým priezorom a bočnými sklami, ktoré zabezpečia výborné zorné pole. Kukla WELD RAPTOR je vhodná pre všetky metódy zvárania aj brúsenie.

Veríme, že sme Vám našim jednoduchým sprievodcom pri výbere zváracej kukly uľahčili rozhodovanie. Ak by ste si však samostmievacie zváracie kukly/masky potrebovali pozrieť, vyskúšať alebo sa o výbere poradiť s odborníkmi, sme tu kedykoľvek pre vás. Neváhajte nás kontaktovať alebo navštíviť v našej predajni.

Zváraniu zdar!